Poradnik turystyczny po Tarnowie
Tarnów to po Krakowie drugie pod względem wielkości miasto w województwie małopolskim. Znajduje się tak blisko Krakowa, że wystarczy godzina jazdy pociągiem, aby tu dojechać i przekonać się, dlaczego Tarnów uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Chociaż nie brakuje tu atrakcji dla turystów – pięknej architektury, pomników, czy muzeów, można tak zaplanować pobyt, aby zwiedzić miasto w jeden dzień. Wybierasz się do Tarnowa? Sprawdź poradnik turystyczny.
Ratusz – najpiękniejszy w Polsce?
Rynek w Tarnowie słynie z renesansowych kamienic z okazałymi frontami i podcieniami. W jego centrum stoi jeden z najpiękniejszych ratuszów w Polsce, obiekt z 30-metrową wieżą i bogato zdobionym portalem wejściowym. Wieżę zdobi zegar, który do dziś ręcznie nakręcają pracownicy ratusza. Wnętrza budynku nie tylko można, ale i warto zwiedzić, podobnie jak i samą wieżę, z której rozciąga się piękny widok na Tarnów. Na parterze ratusza znajdują się wystawy militariów, a na piętrze Sala Pospólstwa z ozdobnymi ścianami, starymi komodami, krzesłami i wystawą malarstwa sarmackiego. W przeszłości w Sali Pospólstwa decydowano o życiu miasta i wybierano rajców miejskich.
Dworzec kolejowy – prawie jak pałac?
Dworzec kolejowy w Tarnowie to okazały budynek, zbudowany w podobnym stylu jak dworzec we Lwowie czy w Przemyślu. Odkąd odbudowano go na wzór jego pełnej świetności z lat 1906-1910, przypomina pałac. W pobliżu dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy. Nie brakuje tu miejsc noclegowych. Co ciekawe, komfortowy nocleg w przystępnej cenie znajdziesz już w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, gdzie znajduje się Hotel Gal – elegancki i stylowy obiekt, wyjątkowo dobrze skomunikowany z całym miastem.
Brama Seklerska – na straży granic?
Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego – jego adiutanta, to węgierski dar dla miasta Tarnowa, a jednocześnie pamiątka po jednym z najzdolniejszych polskich generałów. Chociaż pojawiła się w mieście dopiero w 2001 roku, jej przekaz jest wyraźny – zobowiązuje naród do obrony swoich granic. Jako że Józef Bem przyszedł na świat w Tarnowie, zobaczysz tu również takie pamiątki z nim związane jak pomnik czy mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej, upamiętniający jedno z wielu zwycięstw generała. Na uwagę zasługuje Mauzoleum Józefa Bema na wyspie w Parku Strzeleckim z sarkofagiem, gdzie spoczął bohater.
Muzea w Tarnowie – które warto odwiedzić?
W pobliżu Bramy Seklerskiej znajduje się Muzeum Etnograficzne w Tarnowie z wystawą poświęconą kulturze romskiej i nie tylko. To jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego, podobnie jak Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, w którym zobaczysz wiele zdjęć dawnego Tarnowa i usłyszysz muzykę z hymnem kataryniarza. W Tarnowie mieści się też najstarsze muzeum kościelne w Polsce. Zwiedzając Muzeum Diecezjalne przeniesiesz się do czasów średniowiecza za sprawą licznych sakralnych obrazów, rzeźb, dokumentów i innych pamiątek.
Bima, mykwa i cmentarz żydowski – pamięć o Żydach nadal żywa?
W Tarnowie nie bez powodu nadal pielęgnuje się pamięć o Żydach. Przed drugą wojną światową stanowili oni połowę populacji zamieszkującej miasto. O dawnej potężnej Starej Synagodze do dziś przypomina bima, centralny punkt budowli zniszczonej w trakcie wojny. Kolejną pamiątkę po obecności Żydów w mieście stanowi mykwa, stara łaźnia żydowska. Współcześnie działa tu restauracja oferująca kuchnię żydowską. Cmentarz żydowski w Tarnowie to jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Znajduje się tu aż 6000 nagrobków.
Comments (1)
Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.
Mam wrażenie, że o Tarnowie się mówi zdecydowanie za mało. Mieszkam w Krakowie i może aż wstyd się przyznać, ale nigdy nie byłam jeszcze w Tarnowie. Nie obiło mi się wcześniej o uszy, że to jedno z najpiękniejszych miast Europy… Chyba mam już pomysł na to, gdzie spędzę następny weekend 🙂