Skip to main content

Poradnik turystyczny po Tarnowie

Tarnów to po Krakowie drugie pod względem wielkości miasto w województwie małopolskim. Znajduje się tak blisko Krakowa, że wystarczy godzina jazdy pociągiem, aby tu dojechać i przekonać się, dlaczego Tarnów uchodzi za jedno z najpiękniejszych miast Europy. Chociaż nie brakuje tu atrakcji dla turystów – pięknej architektury, pomników, czy muzeów, można tak zaplanować pobyt, aby zwiedzić miasto w jeden dzień. Wybierasz się do Tarnowa? Sprawdź poradnik turystyczny.

Ratusz – najpiękniejszy w Polsce?

Rynek w Tarnowie słynie z renesansowych kamienic z okazałymi frontami i podcieniami. W jego centrum stoi jeden z najpiękniejszych ratuszów w Polsce, obiekt z 30-metrową wieżą i bogato zdobionym portalem wejściowym. Wieżę zdobi zegar, który do dziś ręcznie nakręcają pracownicy ratusza. Wnętrza budynku nie tylko można, ale i warto zwiedzić, podobnie jak i samą wieżę, z której rozciąga się piękny widok na Tarnów. Na parterze ratusza znajdują się wystawy militariów, a na piętrze Sala Pospólstwa z ozdobnymi ścianami, starymi komodami, krzesłami i wystawą malarstwa sarmackiego. W przeszłości w Sali Pospólstwa decydowano o życiu miasta i wybierano rajców miejskich.

Dworzec kolejowy – prawie jak pałac?

Dworzec kolejowy w Tarnowie to okazały budynek, zbudowany w podobnym stylu jak dworzec we Lwowie czy w Przemyślu. Odkąd odbudowano go na wzór jego pełnej świetności z lat 1906-1910, przypomina pałac. W pobliżu dworca kolejowego znajduje się dworzec autobusowy. Nie brakuje tu miejsc noclegowych. Co ciekawe, komfortowy nocleg w przystępnej cenie znajdziesz już w bezpośrednim sąsiedztwie dworca, gdzie znajduje się Hotel Gal – elegancki i stylowy obiekt, wyjątkowo dobrze skomunikowany z całym miastem.

Hotel Gal Tarnów

Brama Seklerska – na straży granic?

Brama Seklerska im. Józefa Bema i Sandora Petöfiego – jego adiutanta, to węgierski dar dla miasta Tarnowa, a jednocześnie pamiątka po jednym z najzdolniejszych polskich generałów. Chociaż pojawiła się w mieście dopiero w 2001 roku, jej przekaz jest wyraźny – zobowiązuje naród do obrony swoich granic. Jako że Józef Bem przyszedł na świat w Tarnowie, zobaczysz tu również takie pamiątki z nim związane jak pomnik czy mural z fragmentem Panoramy Siedmiogrodzkiej, upamiętniający jedno z wielu zwycięstw generała. Na uwagę zasługuje Mauzoleum Józefa Bema na wyspie w Parku Strzeleckim z sarkofagiem, gdzie spoczął bohater.

Muzea w Tarnowie – które warto odwiedzić?

W pobliżu Bramy Seklerskiej znajduje się Muzeum Etnograficzne w Tarnowie z wystawą poświęconą kulturze romskiej i nie tylko. To jeden z oddziałów Muzeum Okręgowego, podobnie jak Muzeum Historii Tarnowa i Regionu, w którym zobaczysz wiele zdjęć dawnego Tarnowa i usłyszysz muzykę z hymnem kataryniarza. W Tarnowie mieści się też najstarsze muzeum kościelne w Polsce. Zwiedzając Muzeum Diecezjalne przeniesiesz się do czasów średniowiecza za sprawą licznych sakralnych obrazów, rzeźb, dokumentów i innych pamiątek.

Bima, mykwa i cmentarz żydowski – pamięć o Żydach nadal żywa?

W Tarnowie nie bez powodu nadal pielęgnuje się pamięć o Żydach. Przed drugą wojną światową stanowili oni połowę populacji zamieszkującej miasto. O dawnej potężnej Starej Synagodze do dziś przypomina bima, centralny punkt budowli zniszczonej w trakcie wojny. Kolejną pamiątkę po obecności Żydów w mieście stanowi mykwa, stara łaźnia żydowska. Współcześnie działa tu restauracja oferująca kuchnię żydowską. Cmentarz żydowski w Tarnowie to jeden z największych tego typu obiektów w kraju. Znajduje się tu aż 6000 nagrobków.

Comments (1)

Dodaj komentarz