Skip to main content

Jak uzyskać dotację na montaż pompy ciepła?


Pompa ciepła to obecnie jedna z popularniejszych inwestycji, na jakie decydują się właściciele domów jednorodzinnych. To nowoczesne urządzenie pozwala ogrzewać budynek w znacznie niższej cenie, aniżeli ma to miejsce w przypadku tradycyjnych pieców zasilanych gazem, drewnem, czy olejem. Co ważne, na montaż pompy ciepła można uzyskać dofinansowanie. Jak? O tym dowiesz się z dalszej części tekstu.

Co to jest pompa ciepła i jak działa to urządzenie?

Pod pojęciem pompy ciepła rozumiemy urządzenie grzewcze, którego działanie polega na pobieraniu ciepła z powietrza lub wnętrza ziemi i przekazywaniu wprost do odbiorników, na przykład do grzejników, czy ogrzewania podłogowego. Pompy ciepła cenione są szczególnie przez wzgląd na ich wysoką efektywność działania. Dzięki nim możemy łatwiej i taniej ogrzać nasz budynek, jednocześnie zachowując przy tym znacznie większą ekologię. Nowoczesne systemy są coraz częściej spotykane w nowych domach. Urządzenia, takie jak Pompy Ciepła Kraków – z dotacją do 36000 zł | SEVRO, mogą być efektywnie stosowane także w starszych budynkach.

Jak uzyskać dotację na montaż pompy ciepła w 2023 roku?

W obecnych realiach montaż pompy ciepła wiąże się ze sporym wydatkiem. Inwestorzy mogą jednak skorzystać ze specjalnej dotacji, która pozwoli zaoszczędzić nieco pieniędzy. Osoby zainteresowane montażem pompy ciepła w nowo powstającym domu powinny zainteresować się programem „Moje ciepło”, którego realizację zaplanowano na lata 2022-2027. W ramach wsparcia dotacja może pokryć nawet od 30 do 45% poniesionych kosztów kwalifikowanych. W praktyce oznacza to, że w zależności od rodzaju pompy, możemy zaoszczędzić nawet 21 tysięcy złotych (w przypadku pompy gruntowej). W każdej sytuacji możemy również zasięgnąć informacji u firmy, której specjalnością jest montaż pomp ciepła, chociażby poprzez stronę internetową https://sevro.pl/pompy-ciepla/oferta/, gdzie zamieszczone są szczegóły oferty.

Jakie domy obejmuje dofinansowanie na montaż pomp ciepła

Czy dofinansowanie na montaż pompy ciepła obejmuje również starsze domy?

Montaż pompy ciepła w starym domu objęty jest aż dwoma możliwościami uzyskania dotacji. Pierwszą z nich jest Program Czyste Powietrze, który pozwala zyskać nawet do 18 000 złotych. Dokładna kwota jest jednak ściśle uzależniona od kryterium dochodowego. Co więcej, w ramach wypełnionego wniosku, możemy zająć się pełną termomodernizacją obiektu, wliczając w to również wymianę okien, czy drzwi na nowoczesne, szczelne i bardziej praktyczne.

Inną możliwością jest Program Czyste Powietrze Plus, który w odróżnieniu od wyżej wspomnianego programu różni się tym, że oferuje przedpłatę w przypadku osób, które notują najniższe dochody. W takiej sytuacji możliwe jest prefinansowanie sięgające 50% łącznej kwoty, jaką będzie trzeba ponieść, jeszcze przed zakupem i montażem nowoczesnej pompy ciepła. Dokładna wysokość dotacji również jest uzależniona od dochodów inwestora, czyli właściciela lub właścicieli domu.

Czy można skorzystać z dotacji na montaż pompy ciepła w budynku wielorodzinnym?

Programy, które zakładają dotacje na montaż pomp ciepła, nie ograniczają zasięgu swojego działania wyłącznie do domów jednorodzinnych. Rozwiązaniem dla budynków wielorodzinnych jest program Ciepłe Mieszkanie. Jego celem jest wsparcie w wykonywaniu termomodernizacji mieszkań, włączając w to montaż pompy ciepła. W niektórych przypadkach możliwe jest uzyskanie dofinansowania na poziomie nawet 90% kosztów kwalifikowanych. Dotyczy to jednak wyłącznie gospodarstw domowych, w których dochód w przeliczeniu na osobę nie przekracza kwoty 900 złotych.

Comments (1)

Dodaj komentarz