Skip to main content

Montaż pomp ciepła – Porady krok po kroku

Planujesz wymienić źródło ogrzewania swojego domu na ekologiczne? Szukasz urządzenia grzewczego nie tylko przyjaznego środowisku, ale także łatwego w obsłudze i taniego w eksploatacji? Zdecyduj się na pompę ciepła, która nie emituje spalin, jest bezobsługowa i zajmuje mało miejsca. Obawiasz się wysokich kosztów jej instalacji? Niepotrzebnie. Przeczytaj, jakie są rodzaje pomp ciepła, jak przebiega montaż urządzeń i jak uzyskać dofinansowanie na inwestycję.

Jak działa pompa ciepła?

Instalacja oparta na pompie ciepła składa się z trzech części. Oprócz samego urządzenia tworzy ją górne źródło ciepła – instalacja grzewcza w budynku i dolne – powietrze, woda lub grunt. Z dolnego źródła ciepła pompa czerpie darmową energię odnawialną. W urządzeniu krąży czynnik roboczy i zachodzą przemiany fizyczne takie jak parowanie, sprężanie, skraplanie i rozprężanie, dzięki którym energia cieplna trafia do instalacji grzewczej, wentylacyjnej lub ciepłej wody. Ze względu na źródło pobieranej energii wyróżnia się pompy ciepła powietrzne, gruntowe i wodne.

Montaż powietrznej pompy ciepła – co warto o nim wiedzieć?

Pompy ciepła pobierające energię z powietrza dzielą się na dwa typy. Pompa ciepła powietrze-woda cieszy się dużym zainteresowaniem właścicieli domów jednorodzinnych z racji niższej ceny i tego, że działa sprawnie nawet przy temperaturze -25 °C. Jeśli szukasz ekologicznego urządzenia grzewczego do biura, magazynu lub altanki na działce, wybierz pompę ciepła powietrze-powietrze, którą fachowcy polecają do krótkookresowego ogrzewania obiektów.

Powietrzne pompy ciepła to nie tylko pojedyncze urządzenia typu monoblok. Do tej grupy należą też urządzenia typu split, złożone z jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, którą montuje się na ścianie zewnętrznej lub na betonowym podłożu i zabudowuje w celu ochrony przed deszczem czy śniegiem. Wybierając powietrzną pompę ciepła typu split, unikniesz prac ziemnych.

Montaż pomp ciepła w Lublinie

Montaż gruntowej pompy ciepła – co warto o nim wiedzieć?

Pompy ciepła gruntowe czerpią energię z gruntu mniej podatnego na zmienność warunków atmosferycznych. Dlatego też w porównaniu z powietrznymi pracują wydajniej i stabilniej. Montaż gruntowej pompy ciepła wiąże się z wykopami lub odwiertami w gruncie – niezbędnymi do zamontowania wymiennika ciepła. W przypadku kolektora poziomego fachowcy wykonują jeden duży wykop lub kilka mniejszych, a następnie układają przewody. W przypadku kolektora pionowego realizują odwierty w gruncie i wprowadzają do nich rury. Montaż gruntowej pompy ciepła z wymiennikiem pionowym jest droższy ze względu na konieczność wykonania głębokich odwiertów.

Dotacja na pompę ciepła – jak ją uzyskać?

Montaż pompy ciepła to inwestycja wymagająca znacznych nakładów finansowych. Koszt, w zależności od rodzaju pompy, sposobu wykonania dolnego źródła ciepła czy zapotrzebowania budynku na ciepło, wynosi od 40 tys. zł do 80 tys. zł. Z pomocą inwestorom przychodzą bezzwrotne dotacje lub pożyczki, które pozwalają otrzymać zwrot nawet do 90% ceny zakupu pompy ciepła i osprzętu. Koszt zakupu urządzenia można odliczyć od podstawy opodatkowania w ramach ulgi termomodernizacyjnej.

Comments (1)

Dodaj komentarz