Jak ogrzać halę magazynową?
Hale magazynowe są zazwyczaj bardzo obszernymi budynkami o prostej konstrukcji. Ogrzanie takiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych, nawet gdy zostanie ona odpowiednio docieplona i ograniczy się utratę ciepła w newralgicznych miejscach. Przybliżamy sposoby ogrzania hali magazynowej z wykorzystaniem różnych rozwiązań. Zapoznając się z tym artykułem, dowiesz się, co będzie najkorzystniejsze i zapewni utrzymanie odpowiedniej temperatury w hali nawet podczas mroźnych dni.
Jakie rozwiązania ogrzewania hali magazynowej są dostępne na rynku?
Ze względu na dużą powierzchnię hal magazynowych, do ich ogrzewania powinno się używać przede wszystkim odpowiednio dobranych, profesjonalnych rozwiązań. Najczęściej wykorzystywane są:
- ogrzewanie powietrzne,
- ogrzewanie radiacyjne,
- kurtyny powietrzne,
- ogrzewanie konwekcyjne.
Każde z tych rozwiązań ma swoje zalety i będzie skuteczne przy konkretnych zastosowaniach. Które z nich wybrać? Przybliżymy sposób działania każdego z nich.
Jak działa ogrzewanie powietrzne?
Ta forma ogrzewania działa na zasadzie nadmuchu ciepłego powietrza. Jest ono podgrzewane w specjalnym wymienniku i za pomocą wyrzutni rozprowadzane po całej powierzchni magazynu. Dużo informacji na temat tej formy ogrzewania znaleźć można w artykule „Ogrzewanie wielkopowierzchniowe: hali produkcyjnej, magazynów, kurników„, skupiającym się na wykorzystywaniu systemów klimatyzacyjnych do ogrzania budynków wielkopowierzchniowych.
Wybór ogrzewania nadmuchowego jest szczególnie korzystny dla hal wielkopowierzchniowych, ponieważ wykorzystuje się ogromne ilości powietrza znajdującego się wewnątrz budynku. System miesza powietrze z wewnątrz z powietrzem z zewnątrz, by podnieść efektywność działania ogrzewania i jednocześnie zapewnić stały dopływ świeżego powietrza. W połączeniu z odpowiednią wentylacją zachodzi stałe mieszanie nadmuchiwanego ciepłego powietrza z zalegającym zimnym. Dodatkowo system ten umożliwia kierowanie ciepłych strumieni powietrza w konkretne miejsca, szczególnie istotne na terenie hali. Ta forma ogrzewania zasilana jest zazwyczaj prądem. Czasami do podgrzania powietrza wykorzystuje się gaz.
Na czym polega ogrzewanie radiacyjne?
W tej formie ogrzewania wykorzystuje się promienniki ciepła, działające na bazie promieniowania podczerwonego. Nie podgrzewa się tu bezpośrednio powietrza, tylko elementy wyposażenia hali i jednocześnie przebywających w niej ludzi. Ciepło oddawane przez nagrzane obiekty podnosi temperaturę całej hali. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość punktowego podgrzewania konkretnych obszarów, co zapewnia precyzyjną dystrybucję ciepła. Ogrzewanie radiacyjne również zasilane jest prądem lub gazem.
Czym są kurtyny powietrzne?
Kurtyny powietrzne wykorzystywane są najczęściej w centrach logistycznych i magazynach, w których dochodzi do ciągłej wymiany towaru. W momencie załadunków i rozładunków dochodzi do największych strat ciepła z budynku, ponieważ miesza się ono intensywnie z zimnym powietrzem z zewnątrz. Kurtyna powietrzna w momencie otwarcia bramy kieruje silny strumień powietrza prosto w dół, uniemożliwiając wnikanie zimna do wnętrza budynku.
System ten najczęściej wykorzystywany jest w formie wsparcia innych źródeł ciepła, ale może być też dobrym sposobem na szybkie dogrzanie budynku po gwałtownej utracie ciepła.
W jaki sposób działa ogrzewanie konwekcyjne?
Ta forma ogrzewania jest najrzadziej używana, ponieważ polega ona na wykorzystaniu klasycznych metod, znanych z budownictwa mieszkaniowego. Powietrze ogrzewane jest za pomocą grzejników zasilanych cieczą grzewczą. W przypadku hal wielkogabarytowych mają one małą skuteczność, ponieważ nie wymuszają wystarczającego ruchu powietrza, by oddalone od grzejnika rejony były w stanie osiągnąć odpowiednią temperaturę.
Ogrzewanie konwekcyjne ma zastosowanie głównie w pomieszczeniach wydzielonych z hali magazynowej, takich jak przestrzeń biurowa, szatnie pracowników i pomieszczenia socjalne.
Które rozwiązanie wybrać?
Najlepszym wyjściem będzie połączenie rozwiązań, które pozwoli zminimalizować koszty ogrzewania i jednocześnie osiągnąć konkretne temperatury w odpowiednich sekcjach hali magazynowej. Kurtyny z pewnością pomogą w zapobieganiu znaczącym utratom ciepła, grzejniki konwekcyjne zapewnią odpowiednią temperaturę w pomieszczeniach zamkniętych znajdujących się na terenie hali, a ogrzewanie nadmuchowe pozwoli na skuteczne ustalenie stałej temperatury w rejonie całego magazynu.
Niezależnie od wyboru niezbędne będzie skorzystanie z usług specjalistów, którzy dokonają prawidłowego montażu i pomogą dobrać odpowiednie parametry wybranego rozwiązania.
Dodaj komentarz
Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.