Skip to main content

Jak odpowiednio dobrać moc pompy ciepła?

Coraz droższe surowce energetyczne sprawiają, że rosną koszty nie tylko energii elektrycznej, ale także ogrzewania nieruchomości. Rośnie też świadomość ekologiczna ludzi. Z tego też powodu coraz więcej osób decyduje się na różnego rodzaju rozwiązania, pozwalające ograniczyć koszty i jednocześnie korzystać z odnawialnych źródeł energii. Popularną formą ogrzewania ostatnimi czasy stały się pompy ciepła, które pomagają w ekologiczny sposób ogrzać zarówno mieszkanie, jak i wodę użytkową. Jak wybrać właściwą pompę do swojego domu?

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła są rozwiązaniem, które umożliwia wykorzystanie odnawialnego źródła energii do ogrzania domu. Na rynku bez problemu można znaleźć dwa główne rodzaje pomp – split oraz monoblok. Różnią się one budową i sposobem montażu. Dobranie odpowiedniego rozwiązania zależy głównie od własnych preferencji oraz warunków technicznych budynku.

Pompa typu split składa się z dwóch urządzeń, czyli jednostki zewnętrznej i wewnętrznej. Montaż tego rozwiązania jest utrudniony i wymaga uzupełnienia czynnikiem chłodniczym już po zamontowaniu urządzeń. Niezbędny jest też coroczny przegląd techniczny urządzenia. Model typu monoblok składa się z jednego urządzenia, umieszczanego w całości poza budynkiem. Jest on wypełniony czynnikiem chłodniczym od początku i nie wymaga dokonywania corocznych przeglądów. Więcej o poszczególnych rodzajach pomp ciepła można przeczytać na stronie https://appenergy.pl/produkty/pompy-ciepla/, prowadzonej przez firmę APP Energy, zajmującą się fotowoltaiką.

Jak wybrać odpowiednią pompę ciepła?

Jakie są zalety stosowania pomp ciepła?

Największą zaletą użytkowania pompy ciepła jest ograniczenie kosztów ogrzewania. Rozwiązanie to jest tańsze niż w przypadku wszystkich rozwiązań opartych na opale. Jeśli pompa zostanie połączona z instalacją fotowoltaiczną, koszt ogrzewania znacznie spada. Dodatkowe korzyści z posiadania pompy ciepła to brak konieczności corocznego zakupu i magazynowania materiału opałowego. Oszczędza się też miejsce w budynku, które trzeba by było przeznaczyć na standardową kotłownię.

Jak dobrać moc urządzenia?

Najistotniejszym parametrem pomp ciepła jest ich moc. Musi ona być dopasowania właściwie do budynku, by urządzenie było w stanie ogrzać nie tylko pomieszczenia, ale też wodę użytkową. By wyliczyć odpowiednią moc, trzeba wziąć pod uwagę dane takie jak powierzchnia budynku, liczba domowników, zapotrzebowanie cieplne budynku oraz jego położenie. Zależnie od klasy energooszczędności domu stosowany jest inny przelicznik poboru mocy na metr kwadratowy:

  • dla domów pasywnych – 10 do 14 watów na metr kwadratowy,
  • dla budynków energooszczędnych – 40 do 60 watów na metr kwadratowy,
  • dla budynków dobrze zaizolowanych – 60 do 80 watów na metr kwadratowy,
  • dla starych i słabo ocieplonych budynków – 90 do 120 watów na metr kwadratowy,
  • dla starych domów bez izolacji – 150 do 200 watów na metr kwadratowy.

Po przeliczeniu metrażu zgodnie z wytycznymi pozostaje dodanie energii niezbędnej do podgrzania wody użytkowej, a do wyliczenia tej wartości wykorzystuje się liczbę domowników. Zazwyczaj przyjmuje się, że jeden domownik potrzebuje mocy na poziomie 250 W. Warto moc pompy ciepła dobierać z zapasem, by nie pracowała ona w szczycie swoich możliwości.

Dodaj komentarz